עיניים דומעות

דמעת יתר: הבנה וניהול של עיניים דומעות

אחת התלונות השכיחות ביותר אצל רופא העיניים היא אפיפורה, הידועה גם בשם "עיניים דומעות". מצב זה עלול לגרום לאי נוחות משמעותית ולהפריע לפעילויות היומיומיות. ד"ר ינון שפירא, מנתח עיניים עם התמחות בניתוח אוקולופלסטי של מערכת ניקוז הדמעות, מציע אסטרטגיות טיפול אישיות וחדשניות לניהול מצב זה ביעילות.

הבנת דמעת: עיניים דומעות

דמעת, או עיניים דומעות, הוא מצב המאופיין בעיניים רטובות וליעיתים גם הצפת דמעות על הפנים, לעתים קרובות ללא סיבה ברורה. בעוד שדמעות חיוניות לבריאות ולנוחות העיניים שלנו, דמעות מוגזמות יכולות להצביע על בעיה בסיסית ולהוות מטרד המשפיע על הראייה, נוחות העיניים, מצבים חברתיים, ואיכות החיים בכלל.

הדמעות משמשות לסיכוך העין, להגן מפני זיהומים ולסייע בשמירה על ראייה צלולה. לגוף יש מערכת מווסתת היטב לייצור וניקוז דמעות. עם זאת, במצב של דמעת יתר, האיזון הזה מופרע, מה שמוביל להצפת דמעות.

דמעת יתר יכולה לקרות עקב ייצור מוגזם של דמעות, לעתים קרובות כתגובה לגירוי בעיניים מגורמים שונים כגון יובש בעיניים, רוח, אלרגיות או זיהומים. לחלופין, ייתכן שהדבר נובע מבעיה בניקוז הדמעות, כאשר דרכי הדמעות שבדרך כלל מנקזות דמעות מהעין אל האף, נחסמות או לא מתפקדות כראוי.

תסמינים והשפעה של דמעת

בעוד שהתסמין העיקרי של אפיפורה הוא עיניים דומעות, תסמינים קשורים אחרים יכולים לכלול אדמומיות, גירוי או תחושת חול בעיניים. במקרים חמורים, דמעת יתר עלולה לטשטש את הראייה ולגרום לקשיים בביצוע מטלות יומיומיות.

יש לציין שההשפעה הפסיכולוגית של עיניים דומעות כל הזמן יכולה להיות ניכרת. זה יכול להוביל למבוכה, תסכול, ויכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של האדם.

ניהול דמעת: טיפול מותאם אישית לעיניים דומעות

בעת בירור לעיניים דומעות תבוצע בדיקת עיניים מקיפה, שעשויה לכלול בדיקות להערכת ייצור הדמעות ומערכת ניקוז הדמעות שלך. יילקחו בחשבון הסימפטומים שלך, בריאות העין הכללית, הבריאות הכללית ואורח החיים שלך לפני שיוצעו המלצות טיפול.

אם העיניים הדומעות שלך נובעות מייצור מוגזם של דמעות, הגישה הראשונית כוללת טיפול בבעיות אלו. זה עשוי לכלול טיפול באלרגיה, שימוש בדמעות מלאכותיות לעיניים יבשות, טיפול בדלקת של שולי העפעפיים (בלפריטיס) או טיפות אנטיביוטיות לזיהומים.

לדמעת עקב בעיות ניקוז דמעות, ניתן להציע מגוון טיפולים. לדוגמא, במקרה של רפיון הקשור לגיל של העפעפיים המוביל לניקוז דמעות לקוי, ניתן להמליץ על הליך להידוק העפעפיים התחתונים. זה עוזר לדמעות להתנקז בצורה נכונה, ומפחית את ההצפה.

כאשר יש חסימה או היצרות משמעותית של מערכת ניקוז הדמע יש צורך בניתוח. סוג הניתוח, מורכבות הניתוח וסיכויי הצלחתו משתנים על פי המיקום של החסימה ומידת החסימה. כאשר יש היצרות במערכת ניקוז הדמע שנמצאת בתוך או קרוב לעפעפיים, ניתן להציע הרחבה באמצעות צינוריות שמושתלות בהליך ללא חיתוך ומוסרות במרפאה בשלב מאוחר יותר. כאשר יש חסימה משמעותי בתעלת הדמע אשר ממוקמת בדופן חלל האף, ניתן להציע דקריוציסטורינוסטומיה (DCR). הליך כירורגי זה יוצר נתיב חדש לניקוז הדמעות מהעין אל האף, ומספק הקלה ארוכת טווח בסימפטומים. ההליך יכול להתבצע בגישה אנדוסקופית דרך חלל האף הטבעי, ללא חתכים על העור, ולד"ר שפירא יש הכשרה מיוחדת וניסיון בהליך זה. 

לעיתים דמעת נגרמת מחבירה של מספר גורמים הפועלים יחד. לדוגמא, יובש עיני הגורם להפרשה מוגברת של דמעות וגם הפרעה בניקוז הדמעות. במקרים אלו הטיפול יכול לכלול יותר מהליך אחד, והוא מותאם אישית. ההחלטה האם לשלב ניתוחים בפעם אחת, לטפל בהדרגה, או אף לנסות קודם טיפולים שאינם פולשניים לפני החלטה על ניתוח יתקבלו לאחר דיון מעמיק עם המטופל, בהתאם לממצאים, לחומרה, לצרכיו, ולרצונותיו. 

Call Now Button
×